“Vizyonumuz, sektörümüzün global oyuncusu olmak.”

ST Dergileri | Ağustos 2018

“Procat olarak, gerekli kriterleri yerine getirerek T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 883. Ar-Ge Merkezi olarak tescil edildik. Yerinde Ar-Ge sisteminin sunduğu avantajlardan yararlanarak mevcut ya­pımızı daha dinamik bir hale getirdik. Bu sayede kendi ürün ve hizmetlerimizi daha hızlı geliştirmeyi hedefliyoruz. Ay­rıca Ar-Ge Merkezi’nde geliştirdiğimiz ürünlerin ihracatını arttırmayı, hâlihazır­da devam eden projelerimize patent al­mayı ve marka tescili sayımızı arttırmayı amaçlıyoruz.

Ar-Ge kültürünü, Procat bünyesinde yaygınlaştırmaya odaklandık. Bu sayede inovatif fikirler sadece fikir olarak kalmayıp, Ar-Ge Merkezi bünyesin­de katma değerli ürünler haline gelecek. Bu doğrultuda Ar-Ge Merkezimizdeki arkadaşlarımızı, ulusal ve uluslararası akademik faaliyetlere katılmaya teşvik edeceğiz. Ayrıca projelerimizin Ar-Ge faaliyetlerini, üniversitelerle kurulacak iş birlikleri ile güçlendir­meyi amaçlıyoruz. Procat olarak son dönemde ana odağımızı; dijital çözümler, BOT, Al, konuşma tanıma teknolojileri, Bl ve per­formans yönetimi araçları ile müşteri hizmetleri, satış ve tahsilat konularına çevirdik. Amacımız ürün ve hizmetlerimizi Türkiye’de üretip, sadece Türkiye’ye satmak değil. Sektörümüzün global bir oyuncusu olma vizyonuyla hareket ediyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde İstanbul’a ek olarak İzmir’de ikinci Ar-Ge Merkezimizi kur­mayı, daha çok büyümeyi, çalışanlarımıza ve işimize daha çok yatırım yapmayı planlıyoruz.

Yerinde Ar-Ge Merkezi başvurularının değerlendirilmesinde ele alınan kriterler arasında, işletmenin daha önceden Ar-Ge çalış­malarında bulunmuş olması şartı da yer alıyor. Bu anlamda çok sayıda ürün geliştirmiş bir şirket olarak “Qua Services” ismiyle adlandırdığımız ve 3 yılı aşkın süredir geliştirmekte olduğumuz Kurumsal Performans Yönetim Platformumuz, bu kapsamda değerlendirilen projeler arasında yer aldı. Qua Services, adil ve şeffaf bir performans yönetimi uygulayarak çalışan sadakatini arttırmayı hedefliyor. Procat Ar-Ge Merkezi olarak, yapay zekâyı Qua Services’e ekleyerek dünya çapındaki performans yönetimi uygulamaları arasında öne çıkmayı hedefliyoruz.”