Kadınlar Ağırlıkta

Para Dergisi Aralık 2015

Çağrı merkezi sektörü hızla büyüyen ve Türk ekonomisine önemli destek veren alanlardan bir tanesi. “Call Center Hotel olarak 2015 yılında çok önemli projeler aldık ve almaya da devam ediyoruz” diyen Procat ve Cali Çenter Hotel CEO’su Tarkan Ersubaşı, 2015 sonuna kadar yaklaşık 100 personel daha istihdam edeceklerini, 2016 sonuna kadar ilave 150-200 personel alımı daha planladıklarını söylüyor.

Çağrı merkezi sektörü kadın çalışan sayısının ağırlıkta olduğu bir sektör. 2015 yılında da önceki yıllara benzer şekilde çağrı merkezlerinde çalışan müşteri temsilcilerinin çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu belirten Ersubaşı, sektörde cinsiyet dağılımının yüzde 67 kadın, yüzde 33 erkek çalışan şeklinde olduğunu söylüyor. Cali Çenter Hotel’de çalışanların yüzde 72’sini kadınlar, yüzde 28’ini ise erkekler oluşturuyor, önümüzdeki dönemde de istihdam oranının aynı şekilde devam edeceği tahmin ediliyor.

Call Center Hotel’de çalışanların büyük çoğunluğu lisans mezunu. “önümüzdeki dönemde tele satış, inbound, müşteri hizmetleri ve teknik destek operasyonlarımıza önemli sayıda personel alımı yapmayı planlıyoruz” diyen Ersubaşı, adaylarda öncelikle iyi niyet, yüksek farkındalık ve güçlü iletişim yetkinlikleri aradıklarını, en az lise mezunu ve en az bir yabancı dil bilmesi şartı koşacaklarını belirtiyor. En önemli beklenti ise adayların 7×24 hizmet veren yapılarda kullanılan vardiya sistemine ayak uydurabilmesi.

Devamını okumak için tıklayınız.