Kurumsal 'çevreci' bakış gitgide gelişiyor

BT Haber | Temmuz 2017

Buram buram sıcak günlerden merhaba,

Bu sıcakta deniz-kum-güneş üçlüsüne koşanlara da selam olsun, ama bir konuda onları uyarmak da borcumdur:

Göz hastalıkları. Yeterince temizlenmemiş havuzlardan klimaya, güneşten kum ve toz kaçmasına dek birçok yaz tehlikesi gözlerde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Berna Özkan, gözlerimizde yaz dönemi risklerini ve bunlara karşı önlemleri paylaşmış. Öncelikle şehir, kır, plaj, bahçe fark etmez, enfeksiyonlara dikkat, bunun için de elleri sürekli yıkayalım. Ayrıca kontakt lenslerin dikkatsiz kullanımı da göz enfeksiyonlarını artırıyor. Lens solüsyonlarını ve lens kutularını mutlaka temiz bir şekilde saklayın. Hatta tatilde en uygunu; günlük lens kullanmak, deniz ve havuza lens yerine numaralı yüzücü gözlüğü ile girmek. Klor da gözümüze zarar verebildiğinden mutlaka havuzda yüzücü gözlüğü kullanalım. Gözümüze kaçabilen kum, toz veya otlar karşısında bir gözyaşı damlasıyla gözleri yıkayıp cismin dışarı çıkmasını sağlayabiliriz.

Aksi halde ilk adresimiz göz doktoru olmalı. Çünkü yabancı cisim korneayı çizebilir. Top oynarken falan göze gelen darbelere karşı koruyucu bir spor gözlüğü takmak, geniş siperlikli şapka ile ultraviyole koruması olan güneş gözlüğü kullanmak, alerji göz kapaklarında akut olarak geliştiğinde soğuk kompres uygulamak, güneşli veya klimalı ortamlarda gözleri daha sık kırparak daha sık nemlendirmek, hatta klimalı ortamda havayı nemlendirici cihaz kullanmak, ama tüm bu önerilere rağmen sorunların sonu gelmiyorsa göz doktorunu ziyaret etmek şart. Bizden söylemesi…

Göz bakımında çocuklara ayrı bir önem vermemiz gerektiğini hatırlatarak, çocuklarla ilgili haberlerime devam edeyim. Procat, sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha eklemiş, korunma ihtiyacındaki kız çocukları için Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar (Koruncuk) Vakfı işbirliği ile “Gelecek Hayallerim” konulu kompozisyon yarışması düzenlemiş. Koruncuk Vakfı’nda 13-18 yaş aralığındaki gençlerin katıldığı yarışmanın birincisi Fransa’da eğitim görmek ve avukat olmak isteyen 13 yaşındaki Kader olurken, ikincilik ödülüne layık görülen Rabia yazar, İlknur da piyanist olmayı hayal ediyormuş. Tüm çocukların hayallerinin gerçek olması dileğiyle…

Bu kadar da değil… Visa Türkiye ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi, “sosyal inovasyon” alanında bir ilke imza atarak temassız kartlarla bağış yapmayı mümkün kılan “temassız ödeme kiosku”nu hayata geçirmiş. Temassız kartlarla yapılacak bağışlar böylece UNlCEF’in projelerine aktarılacak. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde faaliyete geçen, inovatif ödemelerle sosyal sorumluluğun bir araya geldiği temassız kiosk, bağış yapmayı kolaylaştırıp, günlük hayatın içine entegre etmek hedefiyle oluşturulmuş. POS altyapısı Yapı Kredi tarafından sağlanan kiosk bağış miktarı olarak 10 TL, 20 TL ve 35 TL olmak üzere 3 seçenek sunuyor. Bağış yapmak için kart sahibinin kartını belirlenen alana yaklaştırması, istenen bağış miktarını seçmek için ekrana dokunması yeterli.

Sadece çocukların değil, aslında hepimizin hayal gücünü geliştirme konusunda benzersiz bir isim olan çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Takashi Murakami var sırada. Facebook Messenger, Museum of Contemporary Art Chicago ile işbirliği ile bir ilke imza atmış ve Takashi Murakami’nin sevilen eserleri Messenger’da kamera efekti ve çerçeve olarak kullanılabiliyormuş. Bunu yapmak için Messenger’ın kamerasını açmak, bir fotoğraf veya video çekmek, sağ üstteki gülen surat ikonuna tıklayıp, ‘Öne Çıkanlar’ arasından Murakami eserlerini seçmek gerek.

Çevre gündemimde bu haftayı ВТ şirketlerinin kapsamlı çalışmalarına ayırdım. Dell, EMC ile birleşmesinden sonra gerçekleşen sosyal sorumluluk girişimlerini anlatan ilk ‘2020 Legacy of Good’ (İyi Miras) güncellemesini yayınlamış. Dell’in topluma, çalışanlarına ve çevreye olan uzun vadeli bağlılığını görmek mümkün. Yerim sınırlı malum, o yüzden detayları www.dell.com/learn/us/en/ uscorp1/2020-goals sitesinden takip edebilirsin.

Yeni ve n’olur serin bir havada buluşmak dileğiyle…

BT haber